Neděle 21/3/2021

Rasismus na Slavii: záblesk minulosti?

„Zasraná opice“, měl údajně poznamenat fotbalista pražské Slavie Ondřej Kúdela směrem k hráči černé pleti Glenu Kamarovi během čtvrtečního ostře sledovaného zápasu se skotskými Glasgow Rangers. A zatímco se všemožní funkcionáři Slavie ostudu, za kterou Kúdela měl prý v útrobách stadionu dostat nakládačku, snažili zahladit, slávističtí hooligans jim do toho urychleně hodili vidle.

Co se stalo během zápasu a co komu kdo řekl, nevíme. Kdo má však zcela jasno, jsou slávističtí hooligans, kteří vyrukovali s velkým transparentem „Kamara — just a nigger“ (Kamara — jenom negr). Fotka se objevila na serveru Hooligans.cz a rasistický snímek ihned oblétl svět. Papaláši v čele s Jaroslavem Tvrdíkem svorně začali chuligánskou skupinku odsuzovat a označovat jí za „pseudofanoušky“. Na sítích se přidala řada fanoušků, kteří nešetřili peprnými výrazy, mezi nimiž obrat „bezmozek“ patřil mezi ty nejmírnější. My jsme v minulosti mnohokrát upozorňovali na propojení slávistických hooligans a krajní pravice. Jaká je tedy situace nyní?

Je třeba říci, že za posledních zhruba 5 let se na Slávii řada věcí změnila. Slavia, respektive její chuligánská část, byla v minulosti skutečně líhní nácků. Tato doba už ale skončila, protože o neonacisty se začala zajímat média, veřejnost, klub i samotní fanoušci. V současné době se tak samotný klub hlásí k ideám multikulturalismu a většina skupin v čele s Tribunou sever se na Slavii snaží vystupovat maximálně apoliticky. Sešívaná mládež, o které jsme psali v souvislosti s řadou politických útoků, již několik let neexistuje. Neonacisté na Slavii chodí i nadále, obvykle se ale soustředí pouze na fotbal.

Zhruba před dvěma lety byla sice pod vedením slávisty s předívkou Počtář obnovena chuligánka Slavie, do které se podařilo nalákat i několik dříve aktivních neonacistů (Pavel Bechtold, Jan „Karlos“ Králík, Marek „Baron“ Žák), ale i ta se snaží veřejně vystupovat nepoliticky. V podstatě jediným člověkem, který je v rámci chuligánky Slavie politicky aktivní, je Michal Valášek, který není neznámou postavou. V minulosti už byl u útoku v Thunovské ulici, má podmínku za napadení člověka černé pleti a jako jeden z mála tvrdého jádra Slávistických fanoušků se například účastnil demonstrace na Staroměstském náměstí proti současným opatřením. Většina starších členů chuligánky ale momentálně politicky aktivní není.

Její mladší část se ale ocitá pod dvojím tlakem. Na jedné straně se chce vyrovnat „staré gardě“, na straně druhé čelí posměchu jak od chuligánů ostatních českých klubů, tak i ze zahraničí, za to, že v jejích řadách působí člověk z Kavkazu. Prohlášení vedení Slavie, kterým se ostře ohradilo proti nařčení z rasismu, a kde se klub výslovně přihlásil k tomu, že je „multikulturním klubem zakládajícím si na úctě k soupeři a vzájemném respektu lidí všech kultur“, už bylo pro tuto část rasisticky se profilujících chuligánů Slávie jen pomyslnou poslední kapkou. Aby bylo „jasno“, jak to s chuligány Slavie ve skutečnosti je, tak obratem vydali fotku, kde pózují s již zmíněným rasistickým transparentem, jehož fotografie byla zveřejněna na Hooligans.cz. Je otázka, nakolik jeho tvůrci celou záležitost domysleli. Transparent vyvolal pobouření nejen v Čechách, ale napříč celou Evropou a samotný klub už podal na jeho tvůrce trestní oznámení. Pozornost se jim skutečně přitáhnout podařilo. Že je to na úkor samotného klubu, ke kterému se hlásí, jim ale bylo jedno.

Proti tvůrcům celého plakátu se fakticky postavil i samotný šéf slávistické chuligánky Počtář (na FB jako Martin Bohm), který logicky hájí vlastní klub a postavil se proti Kamarovi, ale současně se ohradil proti rasismu, když na facebookovou stránku Tribuny sever napsal: „Není důležitá barva pleti, důležité je jestli je člověk dobrý a nebo debil. Kamara je debil.“ Tvůrcům plakátu tak nezbývá než vzkázat: Blahopřejme! Postavit si jedním šmahem proti sobě úplně všechny ve vlastním klubu - to se nepovede jen tak někomu.

Jak již bylo řečeno, dnes rozhodně neplatí, že by většina fanoušků pražské Slavie byli rasisté. Vazba mezi slávistickou chuligánkou a neonacistickou scénou však byla v minulosti velmi silná. Pojďme si stručně osvěžit několik nejnámějších kauz z posledních let.

Kauza Thunovská alias „muž v kožené bundě“

Nejznámějším případem, kdy o sobě dali neonacističtí chuligáni Slavie vědět, bylo napadení demonstrace na podporu přijetí uprchlíků v roce 2016. Skupina maskovaných a ozbrojených útočníků pod Pražským hradem napadla průvod demonstrantů a slávisté z Tribuny sever mezi nimi hráli prim, což jsme dokázali ve starším článku. Část z těchto chuligánů se ještě ten den pokusila podpálit kulturní a sociální centrum Klinika na Žižkově.

Maskovaní chuligáni útočí na demonstraci
Maskovaní chuligáni útočí na demonstraci

Pro-Vlast

Jednou z tváří útoku byl už starší slávistický chuligán a bývalý člen Autonomních nacionalistů Tadeáš Svoboda, který s velkou podporou dalších slávistů vedl projekt Pro-Vlast. Byť šlo především o profil na sociálních sítích, který sdílel nacionalistické grafiky, byla to jedna z nejvýraznějších aktivit neonacistického hnutí v uplynulých letech. Jak jsme už dříve psali, právě slávisté ze Sešívané mládeže pod vlajkou Pro-Vlast vyráželi i na politické demonstrace, hlavně když byly namířené proti migrantům nebo islámu. Svoboda se svým kamarádem Janem „Karlosem“ Králíkem dokonce chvíli pobývali na lodi evropských identitářů, která se pokoušela na Středozemním moři nahánět uprchlíky. Slávističtí chuligáni také opakovaně vyjadřovali podporu ukrajinskému ultranacionalistickému batalionu Azov. Dva z nich, včetně Králíka, dokonce přímo na Ukrajinu odjeli, aby se k akcím na Majdanu přidali, aby na straně ukrajinských nacionalistů osobně bojovali proti vojenským akcím Ruska.

Bojové sporty

Neměli bychom zapomenout také na to, že z řad slávistických chuligánů vzešlo několik výrazných postav české militantní neonacistické scény, které se snaží etbalovat ve fighterské scéně, jako Lukáš Rod, Jan „Karlos“ Králík nebo Pavel Bechtold. Byl to právě Rod, který dovážel mladé slávistické chuligány na mezinárodní neonacistické turnaje v bojových uměních. Na jeden z nich, který se konal ve slavném římském squatu neofašistické organizace Casa Pound, s ním vyrazil v současnosti velmi známý bojovník MMA Matúš „Slávista“ Juráček. Z několika chuligánů, kteří mají blízko k neonacistické scéně, se v minulosti stali také trenéři v pražském Slavia gymu, který vede Jaroslav „Hudy“ Hudoušek, bývalý šéf Sešívané mládeže. Ten se ale s chuligány Slavie ve zlém rozešel po té, co se začalo šuskat o tom, že některé lidi připravil o peníze.

Program Slavia gymu z roku 2018.
Program Slavia gymu z roku 2018.

A protože obrázky jsou často silnější než slova, máme pro vás galerii, pro připomenutí některých událostí výše popsaných. Doufejme, že současná situace může být impulsem k tomu, předsudky a rasismus na stadionech řešit důsledně. Většina rozumných fanoušků Slávie Praha a zástupců vedení klubu, má možnost, jasně se vymezit proti rasismu a prorůstání neonacismu do svých fanouškovských struktur. Šéf klubu Jaroslav Tvrdík se již k incidentu vyjádřil jasně. Na svém twitterovém účtu sdílel své jasné sdělení - NO TO RACISM.

Mladí slávističtí chuligáni ze "Sešívané mládeže" s vlajkou ukrajinského ultranacionalistického batalionu AZOV, kde bojuje i mnoho neonacistů z Pravého sektoru
Mladí slávističtí chuligáni ze "Sešívané mládeže" s vlajkou ukrajinského ultranacionalistického batalionu AZOV, kde bojuje i mnoho neonacistů z Pravého sektoru

Vlajka se slovanským kolovratem ve slávistickém kotli. Tento staroslovanský náboženský symbol je v současnosti využíván východoevropskými neonacisty a rasisty jako jakási „slovanská svastika“.
Vlajka se slovanským kolovratem ve slávistickém kotli. Tento staroslovanský náboženský symbol je v současnosti využíván východoevropskými neonacisty a rasisty jako jakási „slovanská svastika“.

Choreo „Slavia 4x mistr protektorátu“
Choreo „Slavia 4x mistr protektorátu“

Jedna z grafik Tribuny sever
Jedna z grafik Tribuny sever

Chuligáni Tribuny sever na výmluvné momentce
Chuligáni Tribuny sever na výmluvné momentce