Čtvrtek 13/10/2022

Další nacistické vraždy

Neonacistická a fašistická hnutí vždy výrazně pracovala s imaginací, vybájenými nepřáteli, velkými tajemnými příběhy. Dodávala nádech mystična a smysl svým příznivcům. Sílu slov a příběhů jsme ale potom poznali v masakrech celosvětové války, holocaustu a průmyslovém vyvražďování. Dnes s hlubokým zármutkem musíme psát o tom, že podobné věci nepatří do minulosti. Mladý muž v Bratislavě před barem Tepláreň, kde se schází LGBTQ+ komunita, chladnokrevně zavraždil dva náhodné lidi a postřelil číšnici.

Ještě než šel mladík vraždit, zveřejnil více než šedesátistránkový manifest. Stanovuje v něm explicitně cíle. „Úplné vyhlazení všech Židů, do posledního muže, ženy a dítěte. ... Ani jednoho z těchto požadovaných cílů nelze dosáhnout bez použití násilí ve velkém měřítku.“

Úryvek z manifestu
Úryvek z manifestu

Je to smutné, ale něco podobného se dalo očekávat. Slovensko je poslední roky zavalené konspiračním třeštěním, dezinformační scéna je plná halucinací o „velké výměně“, stále častěji se objevují výpady proti LGBTQ+ komunitě, Romům a Židům. Do parlamentu se v příštích volbách dost možná dostanou rovnou dvě vyloženě neonacistické strany — ĽSNS Mariána Kotleby a strana Republika vedená neonacisty kolem Mazureka. Ti všichni podporují masivní konspirační scénu, na které působí projekty jako mimořádně úspěšný Slobodný vysielač. V současnosti je nejsilnější stranou Smer Roberta Fica, který se v poslední době posouvá stále více do pozice neofašistické strany. Vzhledem k jejímu napojení na organizovaný zločin je tohle skutečně smrtelná kombinace. Kotleba i Mazurek byli dokonce za své rasistické postoje odsouzeni. Další poslanec Stanislav Mizík (ĽSNS) se vyhnul odsouzení za antisemitismus jen díky tomu, že předstíral, že neumí pracovat s počítačem. Poslanec Ondrej Ďurica (Republika) zpíval v neonacistické kapele Biely odpor. Během nedávného mítingu Luboš Blaha, dříve mladé naděje radikální levice, se dryáčnickým způsobem hecoval dav, ať skanduje, že je prezidentka Čaputová „americká kurva“. Stalo se tak poté, co byl Blaha odsouzený za šíření dezinformací a lží o Čaputové.

I vrah sám byl synem proruského politika, který kandidoval za stranu Vlasť Štefana Harabína. Harabín je bývalý soudce, který je jeden z nejvýraznějších konspiračních politiků na Slovensku. Médii proběhli také fotky kde vrah stojí se svojí matkou, která má připlou Svatojiřskou stuhu na znamení podpory Ruska. K ještě větší radikalizaci ho dovedla ultrapravicová internetová fóra a konspirační teorie QAnon.

Příspěvek z Facebooku otce vraha
Příspěvek z Facebooku otce vraha

Vrah s matkou s nasazenou svatojiřskou stuhou
Vrah s matkou s nasazenou svatojiřskou stuhou

Slovensko hnědne

Internet, sociální sítě a nenávistné lži se stávají důležitým prostředkem současné středoevropské pravice pro mobilizace stoupenců. Politická reklama a algoritmické zacílení, které nové technologie umožňují, představují úplně nové možnosti manipulace veřejnosti. A je bohužel pravda, že neonacisté je skvěle využívájí. Částečně i proto, že se čím dál víc ukazuje, že polarizace a nenávist jsou nesmírně silnými emocemi, které udržují uživatele u sociálních sítí. V posledních letech unikla celá řada dokumentů, které ukazují, že internetové platformy o tom dobře vědí a vědomě tyto destruktivní aspekty podporují. Udržují totiž závislost na sociálních sítích a tím zvedají příjmy. Částečně se jedná i o projekty proruských kolaborantů, které si zde dnes již prakticky totalitní režim putinovské Ruské federace dlouhodobě buduje.

Vrah také vydal manifest, který navazuje na tradici Breivika a dalších ultrapravicových vrahů. Je plný paranoidních bludů o ovládání světa Židy, o "velké výměně." Na svém účtu sdílel všechny možné zdánlivě pouze vtipně absurdní příspěvky s Adolfem Hitlerem nebo fotky znevažující holocaust. Až vražda veřejnosti ukázala, že pod maskou ultračerného humoru se skrývá nebezpečný rasismus.

Screenshoty ze sociálních sítí vraha

Screenshoty ze sociálních sítí vraha

Screenshoty ze sociálních sítí vraha

Screenshoty ze sociálních sítí vraha
Screenshoty ze sociálních sítí vraha

Podobný fenomén ale známe i z České republiky. Hlavní postava takzvaných Slušných lidí, Zdeněk Pernica, známý svými kontakty na neonacistickou scénu, pravidelně vydává Gaunyho komixy, kde se to Hitlery jen hemží. Na jakoukoliv kritiku reaguje s tím, že se jedná o humor. Přitom ale pravidelně vídáme jeho přátele jak hajlují pod nacistickými vlajkami.

Konspirační teorie zabíjí

Konspirační teorie, které vrah šířil, jsou populární i mezi českými politiky. A podobně jako na Slovensku se rozhodně nejedná o nějaké jednotlivé úlety. Podobné obraty a bludy o spiknutí židů nebo homosexuálů používá Okamura a jeho SPD, Trikolora, ale také ODS nebo KDU-ČSL. Ostatně podobné třeštící figury s chutí sdílí i řada médií středního proudu. Nejen Parlamentní listy, ale i takový Martin Schmarz z Info.cz (poradce KDU-ČSL) nebo celá úderka z Echo24. Ti všichni šíří bludy o jakési woke, gender neomarxistické konspiraci. I oni nesou zodpovědnost za smrt dvou nevinných lidí z Bratislavy, protože nesmyslné teorie, které ať už cynicky a zištně, nebo z přesvědčení posílají do světa, jsou hnacím motorem pro lidi, kteří neváhají jít vraždit. Spíš než sebereflexe se ale od nich ale pravděpodobně dočkáme výroků ve smyslu, že vraha k jeho činu dohnal právě tlak „woke“ kultury. Neuplynul ještě ani den od útoku a takto se už začal vyjadřovat senátor Zděnek Hraba (do nedávna STAN). Aspoň se ukáže, kdo je svině a kdo stojí na jaké straně.

Celý region střední Evropy podobným morem trpí, nicméně je třeba říci, že se do velké míry jedná i o globální fenomén. To, co vidíme, je radikalizace mladého muže, práce toxického prostředí, konspiračních teorií, ale také sociálních sítí.

Konspirační teorie zabíjí. A v nás se zase budí vztek. Pokud totiž nezačneme vykopávat z veřejného prostoru podobný nenávistný mor, sežere nás nakonec všechny.

Čin vraha z bratislavy už žije vlastním online životem na neonacistických kanálech.
Čin vraha z bratislavy už žije vlastním online životem na neonacistických kanálech.